It’s time for a bake-off! Your student accommodation has never smelled so delicious…

This National Baking Week 15th – 21st October why not rustle up some scrummy treats for your flat mates in your student accommodation?

Whether you’re a budding Paul Hollywood in the kitchen, or you’re more instant noodles than choux buns, check out our top 5 cheap and easy recipes for university students with price per bake below*

Recipes:

  1. Bake fresh bread in 4 easy steps

All you need is four ingredients to bake this student-friendly scrumptious bread. Cost per slice (8 in total) = 0.62p

  1. Easy peasy apple turnovers

You know what they say; an apple turnover a day keeps the doctor away… ok maybe that’s not quite right, but this recipe is guaranteed to impress your flatmates! Cost per turnover (4 in total) = £1.90

Easy peasy apple turnover. Cheap student accommodation recipe.
Easy peasy apple turnover

 

  1. Vegan blueberry muffins

Everyone in your university student accommodation can enjoy these delicious muffins and at under 160 kcal per serving, they’re super healthy too. Cost per muffin (12 in total) = 0.64p

  1. Coconut ring cookies

Not all students are into clean-eating, but these cookies tick all the university student baking boxes; cheap, easy, healthy and tasty! Cost per cookie (13 in total) = 0.92p

  1. Tomato and olive mozzarella savoury cake

Don’t knock it ‘til you’ve tried it; this savory cake is a taste sensation! Wow your flat mates and serve up something a bit different to normal student grub. Cost per slice (8 in total) = £1.12

Tomato and olive mozzarella savoury cake. Easy student accommodation recipe.
Tomato and olive mozzarella savoury cake

 

If you try out any of these recipes, we’d love to see your student kitchen creations. Share your photos and recipe hacks on our social media pages.

Prue Leith better watch out; students can be Star Bakers too…

 

*Price per bake is for all ingredients, meaning you should have enough to make an extra batch!